Kopen & verkopen · 6 min lezen

Wanneer betaal je de makelaar?

Je betaalt de makelaar pas als de verkoop of koop rond is, via de notaris. Zo werkt het, en dit vraag je vooraf na.

Micha van den Bergh
Houten bureau bij een raam aan de gracht, met een sleutelbos, een stapel papieren, een pen en een kop koffie
In deze blog
  1. Hoe werkt betalen via de notaris?
  2. Hoe betaal je de makelaar als je een huis verkoopt?
  3. Hoe betaal je de makelaar als je een huis koopt?
  4. Betaal je de makelaar ook als de koop niet doorgaat?
  5. Wat als je de opdracht intrekt?
  6. Betaal je ook iets vooraf?
  7. Is de courtage inclusief of exclusief btw?
  8. Waar let je op voordat je tekent?
  9. Veelgestelde vragen

Je betaalt de makelaar achteraf, als de verkoop of koop echt rond is. De makelaar stuurt zijn factuur naar de notaris en die verwerkt het bedrag op de nota van afrekening. Verkoop je een huis, dan gaat de courtage af van wat je ontvangt. Koop je een huis, dan zit de factuur in het ene bedrag dat je voor de overdracht naar de notaris overmaakt.

Dat is de hoofdregel. Er zijn wel een paar uitzonderingen, zoals opstartkosten en intrekkingskosten. Hieronder lees je hoe het precies werkt en wat je vooraf navraagt.

Hoe werkt betalen via de notaris?

Bij de overdracht van een woning loopt al het geld via de notaris. De koper en zijn bank maken het geld over naar de derdengeldenrekening van de notaris: een aparte rekening waar het geld veilig staat tot de akte getekend is. Daarna betaalt de notaris iedereen die nog iets moet krijgen, zoals de bank van de verkoper, de makelaar en tot slot de verkoper zelf.

De makelaar stuurt zijn factuur daarom niet naar jou, maar naar de notaris. Meestal sta je zelf in de cc, zodat je ziet wat er gefactureerd wordt. De notaris zet het bedrag op de nota van afrekening, het overzicht van alle bedragen die bij de overdracht verrekend worden. Die nota krijg je voor de afspraak bij de notaris, zodat je alles rustig kunt nalopen.

Hoe betaal je de makelaar als je een huis verkoopt?

Als verkoper hoef je zelf niets over te maken. De notaris houdt de courtage in op de verkoopopbrengst, samen met de andere kosten die op dat moment verrekend worden, zoals het aflossen van je hypotheek. Wat overblijft, komt op je rekening.

Dat is prettig, want je hoeft geen geld voor te schieten. Kijk op de nota van afrekening wel even of het bedrag van de makelaar klopt met wat je in de opdracht hebt afgesproken.

Hoe betaal je de makelaar als je een huis koopt?

Koop je een huis met hulp van een makelaar, dan krijg je van de notaris een overzichtelijke afrekening met alle kosten op een rij: de koopsom, de overdrachtsbelasting, de notariskosten en de factuur van je makelaar. Het deel dat uit je hypotheek komt, stuurt de bank rechtstreeks naar de notaris. Onderaan de streep staat één bedrag dat je zelf nog overmaakt.

Je hoeft dus niet los de makelaar, de notaris en de belasting te betalen. Het gaat in één keer. Wil je weten welke kosten er verder bij komen kijken, lees dan welke kosten er zijn bij een huis kopen. Wat een makelaar voor je doet als je een huis koopt, lees je op de pagina aankoopmakelaar.

Betaal je de makelaar ook als de koop niet doorgaat?

Nee. Je betaalt een makelaar pas bij een geslaagde verkoop of koop. Wordt de koop ontbonden, bijvoorbeeld omdat de financiering van de koper niet rondkomt, dan is er geen overdracht bij de notaris en dus ook geen factuur.

Als verkoper begin je in dat geval opnieuw. Je woning gaat weer in de verkoop en de makelaar gaat opnieuw aan de slag. Dat is meer werk voor de makelaar, maar jij betaalt niet dubbel: de courtage komt één keer, bij de verkoop die wel doorgaat. Hoe zo’n koop onder voorwaarden werkt, lees je in verkocht onder voorbehoud.

Wat als je de opdracht intrekt?

Stop je zelf met de verkoop of de zoektocht voordat er iets verkocht of gekocht is, dan betaal je in de meeste gevallen intrekkingskosten. Daarmee vergoed je het werk dat de makelaar tot dan toe gedaan heeft.

Een makelaar hoort dit vooraf te noemen en vast te leggen in de opdracht tot dienstverlening, het contract dat je aan het begin tekent. Staat er niets over in, of is het vaag omschreven, vraag er dan naar voordat je tekent. Dan weet je waar je aan toe bent.

Betaal je ook iets vooraf?

Dat verschilt per makelaar. Sommige makelaars werken met een opstartpakket dat je aan het begin betaalt, met daarin bijvoorbeeld de foto’s, het inmeten van de woning en de plaatsing op funda. Andere makelaars schieten die kosten voor en rekenen ze achteraf via de notaris af, samen met de courtage.

Geen van beide is fout, zolang je het maar vooraf weet. Vraag in het kennismakingsgesprek dus altijd: wat betaal ik nu, en wat betaal ik pas bij de notaris?

Is de courtage inclusief of exclusief btw?

Hier schrikken verkopers geregeld van. Veel makelaars noemen hun tarief exclusief btw. Dat staat dan wel in de opdracht, maar op de nota van afrekening komt er nog 21% btw bovenop het bedrag dat je in je hoofd had.

Vraag daarom altijd of het genoemde percentage of bedrag inclusief of exclusief btw is. Wij werken al jaren met bedragen inclusief btw, zodat het bedrag dat je in het eerste gesprek hoort ook het bedrag is dat op de afrekening staat.

Waar let je op voordat je tekent?

Loop deze vijf vragen na voordat je de opdracht tot dienstverlening tekent:

  • Wanneer betaal ik: pas bij de overdracht bij de notaris, of eerder?
  • Is er een opstartpakket, en wat zit daarin?
  • Welke kosten schiet de makelaar voor en worden later verrekend?
  • Wat kost het als ik de opdracht intrek?
  • Is het tarief inclusief of exclusief btw?

Krijg je op alle vijf een helder antwoord, dan kom je bij de notaris niet voor verrassingen te staan. Wil je weten hoe het bij ons werkt als je gaat verkopen, kijk dan op de pagina verkoopmakelaar. Wat je bij ons precies betaalt, met een rekenvoorbeeld, lees je op de pagina wat kost een verkoopmakelaar in Amsterdam. Twijfel je over jouw situatie? Bel of mail gerust.

Veelgestelde vragen

Moet ik de makelaar zelf overmaken?

Meestal niet. De makelaar stuurt de factuur naar de notaris en die verrekent het bedrag op de nota van afrekening. Als verkoper gaat het van je opbrengst af, als koper zit het in het bedrag dat je naar de notaris overmaakt.

Wat is een nota van afrekening?

Dat is het overzicht dat de notaris voor de overdracht maakt, met alle bedragen die op die dag verrekend worden: de koopsom, de hypotheek, de overdrachtsbelasting, de notariskosten en de factuur van de makelaar. Je krijgt hem vooraf, zodat je hem kunt controleren.

Wie betaalt de makelaar, de koper of de verkoper?

Iedereen betaalt zijn eigen makelaar. De verkoper betaalt de verkoopmakelaar, uit de opbrengst van de woning. Heeft de koper een eigen makelaar ingeschakeld, dan betaalt de koper die.

Wat gebeurt er als de overdracht later is dan gepland?

Dan schuift de betaling mee. De notaris verrekent de factuur van de makelaar pas op de dag dat de woning echt overgaat, dus later leveren betekent ook later betalen.

Jouw woning

Wat betekent dit voor jouw woning?

Wil je weten wat je woning waard is, of wat de markt nu voor jouw plannen betekent? We denken graag even met je mee.

Kennismaken

Plan een gratis kennismaking

Waar kunnen we je mee helpen?(Vereist)
Hoe wil je kennismaken?(Vereist)
We nemen dezelfde werkdag contact op, meestal binnen een paar uur. Lees hoe we met je gegevens omgaan in onze privacyverklaring.